Karın Germe idrar kaçırma ve bel ağrısı ilişkisi 

Karın germe estetik bir ameliyat olarak düşünülür. Genellikle doğum sonrası yada kilo verme ile oluşan karın bölgesindeki sarkmalarda ve deformitelerde kullanılır.

Hamilelikten sonra bel ağrısı görülme oranı % 5 ile % 21 arasında olmaktadır. Hamilelikten 10-12 yıl sonra idrar kaçırma oranı ise % 25-38 arasında görülmektedir.

Vajinal yolla olan doğumlarda stres inkontinens denilen idrar kaçırma oranı artmaktadır. Hem idrar kaçırma hem de sırt ağrısı hayatı olumsuz etkilemektedir.

Avustralya’da sırt ağrısı ve idrar kaçırma şikayetleri olan kişilere karın germe ameliyatı yapılmış ve bunların sonuçları karşılaştırılmıştır.

Oswestry disability indeksi kullanılarak ağrı şiddeti, kişisel bakım, ağırlık kaldırma, yürüme, oturma, sosyal hayat, seyahat ve iş hayatına etkiler ölçümlenmiş. İdrar kaçırma miktarı da aynı şekilde sorgulanmış ve 1 den 10 a kadar değer verilmesi istenmiştir.

Aynı değerlendirmeler karın germe ameliyatından 6 hafta ve 6 ay sonra tekrar yapılmış. Hastalar yaş, doğum sayısı, doğum yapma yaşları, doğum yöntemi ve vücut kitle indeksleri yönünden değerlendirmeye tabi tutulmuşlar.

Bu çalışma toplam 230 hastada çok merkezli ve ileriye dönük bir çalışma olarak gerçekleştirilmiş.

Çalışmanın sonunda 214 hastada karın germe ameliyatlarından sonra idrar kaçırma ve sırt ağrısı belirgin olarak azalmıştır. Karın germe ameliyatlarının sadece estetik amaçlı değil aynı zamanda bel ağrısı ve idrar kaçırmaya da etkili olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Plastic Reconst Surg March 2018